Vinařství Černý Valtice
Jsme největší rodinné vinařství ve Valticích.

Historie

Vzniklo v roce 1992 jako firma která se zabývala především výrobou perlivých vín a výrobou a prodejem hroznů. Stoupající zájem o kvalitní lahvová vína nás však přiměl, abychom ty nejkvalitnější hrozny z našich vinic zpracovali pod svou vlastní značkou a v dnešní době již zpracováváme veškeré vypěstované hrozny pro výrobu vlastních tichých vín. Základem našeho vinařství dlouholeté zkušenosti našeho sklepmistra Aleše Černého staršího, spojené s využitím nových vinohradnických a vinařských technologií při výrobě.

Vinice

Základní filosofií, jíž se u nás řídí celý proces výroby vína, a který začíná již při řezu ještě v mrazivých zimních měsících, je šetrný a ohleduplný přístup. Hospodaříme na necelých 20ti ha vinic, které se nacházejí ve vinařské obci Valtice, na nejvýznamnějších viničních tratích (Pod Rajsnou, Culisty dlúhé,..). Tím je zaručeno, že námi vyrobená vína mají původ ve Valticích. Nutnost pěstování vlastních hroznů je dána tím, že chceme mít celý proces tvorby kvality naších vín pod kontrolou, neboť co se ve vinici neudělá, ve sklepě se již nedožene. Snažíme se o co nejvyšší podíl ručních prací při obhospodařování vinic (ruční řez, ruční zelené práce, "zelená" sklizeň, ruční sběr hroznů), aby maximální zatížení keře bylo 1,3-1,6 kg hroznů na keř. Dodržování této filosofie je velmi nákladné, ale je to jeden ze základních kamenů kvality vyráběných vín. Veškeré naše vinice jsou zařazeny do agroenviromentálního opatření, které zaručuje, že hrozny byly pěstovány v podmínkách, jež jsou šetrné k životnímu prostředí a především hroznům samotným.

Zpracování hroznů, výroba vína

Tak jako práce ve vinici i zpracování hroznů a výroba vína je vedena dle naší filosofie zastávající šetrný a osobitý přístup. Veškeré hrozny, vypěstované a sesbírané v našich vinicích, zpracováváme ve vlastním hospodářství za přísných podmínek  technologiemi, jejichž základem je, získat ze sklizených hroznů maximum chutí a vůní. Principem těchto postupů, je zpracování sklizených hroznů tak, aby nedošlo k degradaci nebo ztrátě vzácných chuťových a aromatických látek. Mezi moderní využívané technologie patří příjmové zařízení od firmy Wottle (násypky, mlýnek, rmutová čerpadla, pneumatický lis). Další postupy zahrnují gravitační odkalení, zákvas čistou kulturou kvasinek a pomalý a kontrolovaný proces kvašení. Při tomto procesu je třeba dbát, aby vyrobená vína byla především odrůdová a harmonická. Při dalším školení mladých vín se snažíme, aby vína získala nezaměnitelný charakter, který mu poskytuje terroir Valtic a rukopis vinaře. Přípravky používané při školení vín jsou jen přírodního původu a používány jen nejmenší nutné míře. Veškerý další postup se opět drží myšlenky, že se k vínům musí přistupovat tak, aby byla pro Vás jedinečná nejen svým původem, ale především dojmem.

Naši zákazníci

Naše vína si od začátku budují svou klientelu především mezi zákazníky kvalitních vinoték, v gastronomií a mezi ostatními příznivci kvalitních moravských vín. Celková roční produkce kolísá v dnešní době mezi 40 a 50 tisíci lahví.

Chceme, aby naše vinařství patřilo mezi malé, ale uznávané vinařství, jehož vína budou ozdobou každé příležitosti při které se objeví.

Proto v každé vinotéce, nebo restauraci, pořádáme ročně 1-2 prezentace našich vín pro zákazníky. Také přímo v našem sklepě lze se skupinkou přátel naše vína ochutnat a posedět při pohárku dobrého vína.

Přehled historie vinařství ve Valticích

Vinařská obec Valtice leží v nejjižnějším koutku jižní Moravy. Je to druhá největší vinařská obec v naší republice.

Nejstarší písemnosti se  zmiňují o pěstování révy v okolí Valtic již ve 12.století. Další významný rozvoj vinařství nastal za doby, kdy Valtice vlastnil knížecí rod Lichtensteinů. Ten zde sídlil od 14.století. Vysazovaly se nové vinice, budovaly nové sklepy a vrcholem byla stavba velkého křížového sklepa v roce 1640.

Ve století 19. došlo k úpadku vinařství v celé střední Evropě vinou dosud neznámých chorob a škůdců. Vlivem těchto událostí však vinařství dostalo nový impuls a začalo se znovu vzmáhat.

ilustrační foto ilustrační foto

V roce 1873 zde byla založena střední vinařská škola, jejíž studenti patří dodnes k předním vinařským odborníkům. Vinařství ve Valticích vzkvétá i v dnešních dnech. Jsou zde vysazovány nové vinice a víno z Valtic si získává stále pevnější pozici mezi tuzemskými i zahraničními víny  nejen u nás, ale v celém světě.

Výraznou měrou přispělo ke zviditelnění Valtic a zdejšího vinařství také zahrnutí Lednicko-Valtického areálu do světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1998.

V dnešních dnech Valtice nabízí svým návštěvníkům mnoho z vinařského života a dění kolem výroby vína. Od mnoha sklípků malých vinařů až po specializované vinotéky s řízenou degustací  a gastronomickým doprovodem.

Pořádají se zde každoročně vinné trhy a výstavy vín pro širokou veřejnost.